Aktualności 3

Aktualności 3

Badanie i fizjoterapia funkcjonalna w uszkodzeniach stawu kolanowego

MODUŁ I i II

 

Cel kursu:

Nabycie przez kursantów praktycznych umiejętności w zakresie dokładnej diagnostyki oraz planowania i przeprowadzenia fizjoterapii zachowawczej i pooperacyjnej uszkodzeń stawu kolanowego. Kurs przygotowuje do pracy z pacjentem ortopedycznym w przychodniach, szpitalach, gabinetach oraz w klubach sportowych.

Jest to kurs kliniczny przeznaczony dla:

– fizjoterapeutów, lekarzy (specjaliści rehabilitacji medycznej, ortopedzi, neurolodzy, reumatolodzy, anestezjolodzy, lekarze POZ itp.),

– studentów fizjoterapii i medycyny.

 

Prowadzący:

dr Bartosz Rutowicz

Wykładowca I i II modułu. Założyciel Rehalab, twórca szkoleń oraz metody Rehalab, 14 lat doświadczenia w pracy z pacjentami, 9 lat doświadczenia w prowadzeniu kursów Rehalab. W 2004 roku ukończył studia magisterskie na kierunku Fizjoterapia, a w 2010 roku studia doktoranckie na AWF w Krakowie. W roku 2012 obronił pracę doktorską. Pierwsze lata jego przygody zawodowej skupiały się na edukacji podyplomowej, praktykowaniu zawodu oraz pracy ze studentami. W roku 2006 rozpoczął proces nostryfikacji dyplomu fizjoterapeuty w Nowym Jorku. W 2008 roku założył firmę Rehalab, w której przeszkolił ponad 3000 fizjoterapeutów oraz lekarzy w kilkunastu krajach Europy w zakresie diagnostyki, leczenia zachowawczego, pooperacyjnego stawu kolanowego, obręczy barkowej, stawu skokowego i stopy. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta w Katedrze i Zakładzie Anatomii Collegium Medicum na Uniwersytecie

mgr Sebastian Krawczyk

Wykładowca II modułu. W 2011 zostałem absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Rok później założyłem Move for Health, Trening sportowy i rehabilitacyjny. Pracuję głównie ze sportowcami i osobami po urazach ortopedycznych, pozostając w ścisłej współpracy z ortopedą i fizjoterapeutą.
Jestem instruktorem sportu (snowboard, gimnastyka, sporty siłowe). W 2017 roku dołączyłem do elitarnego grona instruktorów Międzynarodowej Szkoły Strongfirst – The School of Strenght. Jestem instruktorem SFG1 – StrongFirst Girya i SFB – Strongfirst Bodyweight training.
Ze sportem mam do czynienia od 20 lat. Trenując boks i kick-boxingu w latach 1999-2003 zdobywałem medale na turniejach strefowych i ogólnopolskich. Byłem też członkiem kadry narodowej juniorów.
Najważniejsze osiągnięcia: Mistrzostwo Polski (Junior), Kick-Boxing -1999; Wicemistrzostwo Polski (Młodzieżowiec), Kick- Boxing 2002; Wicemistrzostwo Polski(senior), Kick- Boxing 2003.
Cały czas się rozwijam, szkolę i nieustanie trenuję. Uważam, że ruch daje nam więcej dobrego niż powszechnie myślimy. Jest niezbędny dla ciała i ducha, w profilaktyce urazów oraz w powrocie do pełni sprawności. Aktualnie trening systemem Hardstyle Kettlebells, biegi górskie i trening usprawniający to najbliższe mi aktywności i formy ruchu.

 

 


 

Cykl szkoleniowy składa się z 2 zjazdów

I moduł 3-dniowy  (32 godziny dydaktyczne).

 

Elementy badania oraz leczenia zawarte w programie kursu opracowane są według wytycznych EVIDENCE BASED MEDICINE, a więc w oparciu o wyniki badań klinicznych publikowanych w czasopismach naukowych indeksowanych w ramach tzw. Listy Filadelfijskiej ze wskaźnikiem Impact Factor.

Zagadnienia szczegółowe modułu I

1. Podstawy anatomii i biomechaniki stawu kolanowego

2. Kompleksowe badanie stawu kolanowego. Ocena funkcjonalna polega na analizie: stawu rzepkowo-udowego, zakresów ruchu i szczegółowej analizy, wydolności stabilizacyjnej aparatu więzadłowego (MCL, LCL, ACL, PCL), stanu łąkotek oraz otaczających staw kolanowy mięśni.

3. Analiza badania – patologie w obrębie stawu kolanowego:

- Krwiak,

- Urazowe zapalenie stawu,

- Zwyrodnienie stawu,

- Uszkodzenia łąkotek,

- Wolne ciałko stawowe,

- Zapalenie kaletki przedrzepkowej,

- Uszkodzenia więzadeł: łąkotkowo-piszczelowych, więzadła pobocznego piszczelowego - MCL, więzadła krzyżowego przedniego - ACL, więzadła krzyżowego tylnego - PCL,

- Zwichnięcia w obrębie stawu rzepkowo-udowego,

- Uszkodzenia stawu piszczelowo-strzałkowego,

- choroby Osgood-Schlattera

- tendinopatia ścięgna mięśnia czworogłowego uda - "kolano skoczka",

- zespół pasma biodrowo-piszczelwoego - "kolano biegacza".  

4. Planowanie procesu leczenia oraz fizjoterapia (zachowawcza i pooperacyjna) wybranych dysfunkcji w obrębie stawu kolanowego z wykorzystaniem: terapii manualnej, tapingu, stretchingu (struktur pasywnych i aktywnych), treningu mięśniowego, metod neurofizjologicznych, głębokiego masażu poprzecznego, metod powięziowych, technik w zakresie "opracowania" blizny pooperacyjnej, efektywnej fizykoterapii.

5. Omówienie z przedstawieniem dokładnej praktyki postępowania fizjoterapeutycznego po następujących zabiegach chirurgicznych: artroskopia stawu kolanowego z menisektomią (usinięciem uszkodzonego fragmentu łąkotki), szycie łąkotki, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego - ACL, rekonstrukcja więzadła krzyżowego tylnego - PCL.    

 

II moduł - 2-dniowy (18 godzin dydaktycznych)

Ten moduł jest wynikiem ścisłej, prawie 10-letniej współpracy na polu fizjoterapii i treningu motorycznego dr Bartosza Rutowicza – założyciela i właściciela Rehalab Academy oraz mgr Sebastiana Krawczyka – założyciela i właściciela Move for Health. Pracując na co dzień w gabinecie autorzy kursu cały czas poszukują nowych możliwości w zakresie usprawniania pacjentów ortopedycznych. Ciągle zadają sobie pytanie: jak wejść na wyższy poziom jeśli chodzi o efekt pracy? Zauważyli, że bardzo duże rezerwy pacjenta ortopedycznego mogą być uwolnione poprzez mądry, precyzyjnie zaplanowany trening porehabilitacyjny. 

KILKA SZCZEGÓŁÓW

 • 18 godzin dydaktycznych, w tym 4 godziny teorii i 14 godzin praktyki
 • Jakie są wybrane ćwiczenia dobrane do konkretnej patologi stawu kolanowego (rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego – ACL, usunięcie/szycie łąkotki, konflikt w stawie rzepkowo-udowym, “kolano biegacza”, “kolano skoczka”)?
 • Prawidłowa postawa ciała czy pozycja wyjściowa do ćwiczeń. Dlaczego jest ważna i jak powinna wyglądać?
 • Czy silny korpus lub tzw. stabilizacja centralna to podstawa czy uzupełnienie w treningu usprawniającym – nauka podstawowych ćwiczeń na mięśnie brzucha.
 • Czy trening na niestabilnym podłożu to podstawa czy składowa w treningu usprawniającym?
 • Czy ból to alarm z napisem STOP czy jednak sygnał i informacja?
 • Każde z prezentowanych ćwiczeń jest możliwe do wykonania bez lub z minimalną ilością sprzętu.
 • Planowanie rehabilitacji i treningu w oparciu o aktualny stan pacjenta, jego możliwości i ograniczenia ruchowe.

 


 

Kursant otrzymuje:

•   profesjonalnie opracowany skrypt

•   prawo do uczestnictwa w zajęciach praktycznych i teoretycznych

•   dwa certyfikaty ukończenia kursu: w języku polskim oraz w języku angielskim

 


 

Prowadzący: dr Bartosz Rutowicz i mgr Sebastian Krawczyk

Termin:    Uwaga zmiana terminów

             I moduł 27-29.10.2022   (czw-sob)     1950 PLN

            II moduł 22-23.11.2022  (wt-śr)     1680 PLN

Cena całego kursu:   3 000zł  

Miejsce: Lublin, Krochmalna 3

 


 

DOTACJE na szkolenia

 

Przypominanmy o możliwościach pozyskania wsparcia na nasze szkolenia. Ten kurs znajdziesz w Bazie Usług Rozwojowych, gdzie mikro i mały praedsiębiorca może otrzymać nawet 80% dofinansowania dla siebie i swoich pracowników.

 

Jeśli jesteś pracodawcą lub pracownikiem możesz starać się nawet o 100% dofinansowania z Krajowego Funduszu Szkoleniowego przez odpowiedni Urząd Pracy.

Więcej na temat dotacji w zakładce DLA KURSANTÓW   ->   WARTO WIEDZIEĆ  lub telefonicznie i mailowo

 


 

Zgłoszenie na kurs

O zakwalifikowaniu na kurs decyduje przesłanie następujących dokumentów:

 1. Formularza zgłoszeniowego
 2. Kopii dyplomu fizjoterapeuty lub lekarza (nie dotyczy studentów)
 3. Kopii wpłaty zaliczki w wysokości 300 zł na poniższy rachunek bankowy:
  Dane do przelewu:
  Fizjoactiv ul. Krochmalna 3   20-401 Lublin
  Alior Bank nr konta:  22 2490 0005 0000 4500 9105 5725
  Tytuł przelewu: Imię i nazwisko kursanta, nazwa i termin kursu.

Powyższe dokumenty proszę przesłać jako załącznik na adres: fizjoactiv@gmail.com

Czas wpłynięcia maila i zaliczki będzie decydował o kolejności na liście uczestników kursu.

Uprzejmie informujemy, że wszystkie informacje dotyczące kursów będą Państwo otrzymywać drogą elektroniczną na podane adresy e-mailowe. W związku z powyższym prosimy o uaktualnienie adresów e-mailowych i ich poprawne zapisywanie przy wypełnianiu formularza zgłoszeniowego na kurs.

Informujemy, że przesłanie formularza zgłoszeniowego na adres fizjoactiv@gmail.com jest równoznaczne z udzieleniem przez kursanta zgody na przechowywanie i przetwarzanie danych osobowych do celów niezbędnych do realizacji usług szkoleniowych przez firmy:

Karol Sitarz FIZJOACTIV ul. Krochmalna 3  20-401 Lublin nip 919 168 71 70

Martyna Mazurek-Sitarz FIZJOACTIV ul. Krochmalna 3  20-401 Lublin nip 716 26 76 079

Administratorzy danych przetwarzają dane do celów organizacji usług szkoleniowych.

Dane są chronione zgodnie z ustawą o Ochronie Danych Osobowych /Dz.U.Nr 133/97 poz 883/.

Przesłanie zgłoszenia na kurs jest również równoznaczne z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu organizacji kursów FIZJOACTIV (dostępny w zakładce "przed kursem")

 

KURS TERAPII MANUALNEJ

I moduł

Odcinek lędźwiwy kręgosłupa, miednica, biodro, udo. Kliniczne aspekty układu moczowo-płciowego.

Przed kursem

Dla uczestników

Nasi Partnerzy