Czy wiesz, że na wszystkie nasze szkolenia możesz uzyskać dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego?

Mamy długoletnie doświadczenie we współpracy z Urzędami Pracy.

Od ponad 8 lat nasi kursanci korzystają z KFS, a my pomagamy im w dopełnianiu formalności zarówno przy składaniu wniosków jak i rozliczeniu środków. Dzięki precyzyjnie przygotowanym przez nas ofertom, wnioski naszych kursantów rzadko zawierają błędy i cieszą się dużą skutecznością pozyskiwania środków w Urzędach Pracy. Wiemy jak doradzić i wesprzeć Was w złożeniu i rozliczeniu wniosku. Poniżej znajdziesz informacje czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy, kto może starać się o środki oraz w jakiej wysokości. Przygotowaliśmy dla Was instrukcję jak bez niepotrzebnych zawirowań, krok po kroku starać się o dotacje!

KFS

Krajowy Fundusz Szkoleniowy jest wydzieloną częścią Funduszu Pracy, przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Zwiększenie inwestycji w potencjał kadrowy powinno poprawić zarówno pozycję firm jak i samych pracowników na konkurencyjnym rynku pracy.
  • Pracodawca (osoba zatrudniająca min jednego pracownika)
  • Pracownicy za zgodą pracodawcy.
Aby skorzystać z dofinansowania musisz być pracodawcą, który zatrudnia przynajmniej jednego pracownika (bez względu na wymiar etatu), lub pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. „O środki z KFS może wystąpić każdy pracodawca w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, czyli podmiot zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę. Nie jest pracodawcą podmiot prowadzący działalność gospodarczą i niezatrudniający pracowników w ramach umowy o pracę, zatrudniający osoby na podstawie umowy o dzieło.” (Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej) Pracodawca może starać się o dofinansowanie zarówno dla swoich pracowników, jak i dla siebie samego. Co ważne! O środki wnioskuje pracodawca, lub pracownik za zgodą pracodawcy.
  • 80% kosztów kształcenia ustawicznego – w przypadku przedsiębiorcy zatrudniającego powyżej 10 osób ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika
  • 100% kosztów kształcenia ustawicznego – w przypadku mikro przedsiębiorcy – do 10 osób zatrudnionych
Wysokość wsparcia to nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika (w praktyce około 15 000 zł).
O środki z KFS staraj się w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym dla miejsca rejestracji lub prowadzenia działalności gospodarczej pracodawcy.
Priorytety wydatkowania środków KFS ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy:
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
  2. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
  4. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
  5. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
  6. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
  7. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
  8. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.
Priorytety wydatkowania środków rezerwy KFS wynikające z decyzji Rady Rynku Pracy:
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
  2. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
  4. Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
Z dofinansowania nie skorzystają osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniające pracownika – zapraszamy Was jednak do skorzystania z dofinansowania Bazy Usług Rozwojowych!
KFS proces

Krok 1

Wybierz szkolenie, które Cię interesuje

Informacje odnośnie wszystkich planowanych kursów oraz terminów ich realizacji znajdziecie zarówno na naszym Facebooku w zakładce – wydarzenia, jak i na naszej stronie internetowej w zakładce – kursy.

Krok 2

Znajdź Powiatowy Urząd Pracy właściwy dla Twojego pracodawcy.

Jednostkami zajmującymi się zarządzaniem środkami z Krajowego Funduszu Szkoleniowego oraz procesem ubiegania się o dofinansowania są Urzędy Pracy. Listę urzędów pracy skategoryzowanych ze względu na województwo znajdziesz na stronie: https://psz.praca.gov.pl/wybor-urzedu

Krok 3

Sprawdź na stronie PUP czy rozpoczął się już nabór wniosków.

Informacje o naborach umieszczane są w zakładce Aktualności na stronach Urzędów Pracy. Warto regularnie sprawdzać stronę urzędu pracy – część naborów ma bardzo krótki termin składania wniosków – zwłaszcza w przypadku naboru wniosków z rezerwy środków. Informacje o aktualnych naborach w urzędach pracy w całej Polce znajdziecie w naszych relacjach na Facebooku i Instagramie – w tym celu warto obserwować nasze social media. Terminy naborów znajdziecie także w zakładce „nabory” do której przycisk znajduje się po prawej stronie ekranu. Nabory przeważnie ogłaszane są 2-3 dni wcześniej i trwają zależnie od danego Urzędu od 2 do około 15 dni.
Każdy Urząd wymaga nieco innego pakietu dokumentów przy składaniu wniosku. Informacje o nich można uzyskać na stronie Urzędu lub bezpośrednio kontaktując się z Urzędem.Dokumenty najczęściej wymagane przez Urzędy Pracy:
  • Wzór dyplomu, certyfikatu, zaświadczenia ukończenia usługi
  • Wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej
  • Wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych
  • Program kursu
  • Oferta firmy
Wszystkie dokumenty otrzymasz od nas po dokonaniu zgłoszenia przez maila. Dokumenty dotyczące standardowych usług mamy przygotowane od ręki, sprawnie dostaniesz od nas odpowiedź na maila zgłoszeniowego, nie zapomnij tylko wspomnieć, że starasz się o środki KFS UWAGA! Część urzędów pracy wymaga na programie szkolenia pieczątki i podpisu instytucji szkolącej, własnych załączników lub kontrofert. Nie zniechęcaj się! Skontaktuj się z nami, chętnie Ci pomożemy z dokumentacją! Pamiętaj też, żeby w takim przypadku zabrać się za wnioskowanie odpowiednio wcześnie.

Krok 4

Napisz do nas maila z informacją o tym, że starasz się o dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Jedynym sposobem zarezerwowania miejsca na kursie jest przesłanie pełnego zgłoszenia. Informacje o tym, jak dokonać zgłoszenia znajdują się pod opisem każdego z oferowanych przez nas kursów na naszej stronie internetowej. W odpowiedzi na maila ze zgłoszeniem i informację o ubieganiu się o dofinansowanie KFS dostaniesz od nas wszystkie załączniki, których będziesz potrzebować, oraz ofertę kursu, która pomoże Ci wypełnić wniosek. Martwisz się, że będzie to długo trwało? Dokumenty dotyczące standardowych usług mamy przygotowane od ręki, sprawnie dostaniesz od nas odpowiedź na maila zgłoszeniowego. Komplet naszych dokumentów pomoże Ci bezbłędnie uzupełnić wniosek Powiatowego Urzędu Pracy, jak i ułatwi późniejsze rozliczenie dotacji. Jeśli będziesz mieć trudności z wypełnieniem wniosku, możemy pomóc Ci uzupełnić dokumentację.
Część urzędów pracy wymaga na programie szkolenia pieczątki i podpisu instytucji szkolącej, skomplikowanych załączników lub kontrofert. Nie zniechęcaj się! Skontaktuj się z nami, chętnie Ci pomożemy z poradzeniem sobie z dokumentacją!Jeśli nabór kończy się w przeciągu jednego lub dwóch dni w tytule maila dodaj słowo „Pilne” – będziemy wiedzieć, iż mamy ograniczony czas na odpisanie na Twojego maila.

Krok 5

Złóż wniosek a później… Niezwłocznie poinformuj nas o losach dotacji.

Wniosek może złożyć pracodawca, lub pracownik w jego imieniu. Niezależnie od tego czy Twój pracodawca otrzymał dotację, czy też nie, poinformuj nas o tym – jest to dla nas bardzo ważna informacje. Jeśli nie otrzymałeś środków, napisz do nas maila z prośbą o zwrot zaliczki, lub spróbuj otrzymać środki z Bazy Usług Rozwojowych.

Krok 6

Umowa z PUP

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji o otrzymaniu dofinansowania pracodawca musi podpisać umowę z PUP.

Krok 7

Umowa z instytucją szkolącą.

Po podpisaniu umowy z PUP skontaktuj się z nami. Przygotujemy umowę pomiędzy pracodawcą a organizatorem szkolenia.

Krok 8

Ciesz się ze szkolenia.

Przyjedź do nas na szkolenie – zyskaj wiedzę i umiejętności, a my przygotujemy dla Ciebie dokumenty potrzebne do rozliczenia dotacji.

Krok 9

Przedstaw dokumenty do rozliczenia dotacji w UP

Wydane ostatniego dnia szkolenia dokumenty złóż do Urzędu Pracy z którym Twój pracodawca podpisał umowę o dofinansowanie.
Masz problem na którymś etapie? Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie – pomożemy Ci sprawnie przejść przez wszystkie kroki! Życzymy powodzenia w ubieganiu sie o środki, a w razie pytań zapraszamy do kontaktu mailowego fizjoactiv@gmail.com lub telefonicznego 781 178 441
Środki z KFS nie są dla Ciebie?
Sprawdź dotacje BUR – Baza Usług Rozwojowych